Webový obsah - zobrazení

Balení potravin do ochranné atmosféry

Prodloužení trvanlivosti zajistíme snížením obsahu vzdušného kyslíku a vytvořením ochranné atmosféry směsí plynů v balení. Ochranná atmosféra zároveň umožňuje uchovat barvu, chuť a tvar i u tepelně zpracovaných potravin.

Plyny používané pro balení potravin do ochranné atmosféry jsou především dusík, oxid uhličitý a v menší míře také kyslík.

Dusík – významnou vlastnosti dusíku je, že nemá vliv na balenou potravinu – tedy na její chuť, vzhled i složení. Slouží především k vytěsnění kyslíku z balení a jeho nahrazení inertním plynem. Také redukuje oxidaci vitamínů, tuků, barviv i aroma.

Oxid uhličitý – má bakteriostatické a fungicidní účinky. Ve vodě působí jako slabá kyselina, která tak snižuje pH na povrchu výrobku. Příliš vysoký obsah oxidu uhličitého v kombinaci s potravinou, která má vysoký obsah vody nebo tuku, může vést k senzorickým změnám.

Kyslík – jeho hlavní funkcí je zachování barvy červeného masa. Zajišťuje respiraci u baleného ovoce a zeleniny. Také brání růstu anaerobním mikroorganismům, což je důležité u některých druhů ryb a zeleniny. U ostatních balených potravin je jeho obsah snižován na minimum.

Směs dusíku a oxidu uhličitého se používá pro balení uzenin, pekárenských výrobků, majonézy a některých druhů sýrů.

Pro balení kávy a pražených arašídů je používán čistý dusík.
Stále větší uplatnění nachází balení čerstvého masa do speciální směsi zaručující zachování barvy čerstvého masa.

Společnost Messer dodává veškeré druhy plynů a jejich směsí, které lze použít pro balení potravin do ochranné atmosféry. Plyny jsou dodávány v tlakových lahvích různých velikostí a v případě vhodného profilu spotřeby plynu lze dlouhodobě pronajmout vyvíječ plynného dusíku, který dokáže ekonomicky vyrobit plyn přímo na místě spotřeby.

 

Výhody balení potravin do ochranné atmosféry:

⇒ Prodloužení trvanlivosti

⇒ Zlepšení vzhledu při zachování kvality

⇒ Vyšší flexibilita balení a distribuce

⇒ Nízké investiční a provozní náklady